Najít vhodného psychologa není jednoduché - 1.část
vyšlo v Novinách Můžeš, 2002, ročník 9, číslo 6, str. 1 a str. 7
Snad každý z nás se může dostat do situace, kdy obtížně zvládá nároky, které na něj klade běžný život. Trvají-li potíže déle, dostaví se různé nepříjemné fyziologické i psychické příznaky, například únava, strach, bušení srdce, nespavost, trávící problémy a podobně. Neshledá-li praktický lékař skutečnou poruchu organismu, odkáže nás na psychiatra. Ten většinou nezjistí žádnou duševní nemoc a poradí nám, abychom se o radu obrátili na psychologa. Psycholog nebývá vzděláním lékař, ale filosof (PhDr.). Návštěva psychologa často přinese neočekávané okamžiky, kdy klient začne uvažovat o tom, že mu psycholog nejen nepomáhá, ale naopak se problém ještě zvětšuje. Většinou se není s kým poradit, jak hledat dobrého psychologa, protože se svými zkušenostmi se jen málokdo pochlubí.
Rád bych se s vámi podělil o několik zkušeností. k nimž jsem došel poté, když jsem se se svými problémy obrátil postupně na osm psychologů. Své poznatky jsem chtěl publikovat původně v časopise "Psychologie dnes", který je běžně dostupný v prodejnách tisku. Byl jsem však odmítnut se zdůvodněním, že se jedná o teoretický časopis pro psychology a proto zde není místo pro klienty. Toto zdůvodnění je mi do dnes záhadou.
Psychologa jsem vyhledal na doporučení psychiatra před třemi lety, kdy jsem se dostal do složité životní situace, která skončila velkými zdravotními potížemi, ztrátou rodinného zázemí a zaměstnání.
klikni - část 2.
Komentáře
Vzadu je už 7 komentářů, ale kdo dočte až dozadu? Problém vidím v tom, že psycholog je omezen třemi mantinely: jednak jakýmsi vědeckým přísptupem, který mu zakazuje vstupovat do oblasti nevědecké, také ho omezuje požadavek konformity, kdy nemůže ani schválit ani navrhnout cokoli by odporovalo zákonům nebo etice a třetí je osobní přístup, ve kterém uplatňuje svůj pohled na svět. Jenže každý jsme jiný a řešení našich osobních problémů často leží za takto vymezenou ohradou.
Žádné komentáře:
Okomentovat