1. 3. 2016

Marcel Šůcha už půl roku nevysílá na rádiu Kiss 98

 Od 1. září 2015 se už ani jednou neozval hlas mého  nejoblíbenějšího moderátora Marcela Šůchy na pražském rádiu Kiss 98. Čtyři roky bylo pro mě jeho ranní vysílání od 6 do 9 hodin vrtaným osvěžením v rozhlasovém éteru. Bylo to období, kdy do Českého rozhlasu nastoupil jako generální ředitel Peter Duhan a pod jeho vedením se pro mě téměř všechny stanice Českého rozhlasu staly neposlouchatelnými.

   Šůchův humor mě pomáhal vstávat. Překonal jsem i to, že hudební portfolio rádia Kiss 98 neodpovídalo přímo mému vkusu. Marcel Šůcha však dlouhodobě dokazoval, že mluvené slovo nemusí být ani na soukromém hudebním rádiu pouze vatovou výplní. Časem jsem si oblíbil i další moderátory – Pepu Libického, Martina Hájka, Petra Ticháčka, Vláďu Krásu a Davida Krédla. Vysílání oživovaly zprávařky, mezi kterými mě nejvíce zaujala Šárka Pašťalková.

Rádio Kiss 98 je regionální rádio, je součástí sítě rádií Kiss, jejich cílem je především živit se reklamou. Ale i ta reklama byla po určitou dobu dělána vtipně prostřednictvím hlasu herce Jana Maxiána. Pak se vysílání začalo měnit nepříjemným způsobem. Pražské zprávařky byly propuštěny a pražské zprávy začalo vytvářet jiné Kiss rádio. Na vlnách Kiss 98 se objevil pro mě nepříjemný hlas Jonáše Novotného. Začali se rychle střídat i denní moderátoři. Marcel Šůcha a jeho Ranní kartáč však naštěstí zůstávali.  Hlas Marcela Šůchy byl naposled slyšet 31. srpna 2015 a pak jakoby se po něm slehla zem. Jeho dvacetileté působení v rádiu se už zdálo řediteli Kiss rádií Martinu Hrochovi asi už příliš dlouhé. V krátké době zmizeli i další moji oblíbení moderátoři a rádio  Kiss 98 se zařadilo do nadbytku zbytečných hudebních rádií, které poletují českým rozhlasovým éterem a zvláště v Praze.

   Čekal jsem, že se hlas Marcela Šůchy objeví v jiném rádiu, ale nestalo se tak. Nevšiml si ho ani veřejnoprávní rozhlas, který kdysi přetáhl do Radiožurnálu  Petra Krále z podobného soukromého rádia Blaník.

   Myslím, že by bylo osvěžující, kdyby se Marcel Šůcha opět někde vynořil. Škoda jeho talentu, když rozhlasový éter je přeplněn netalentovanými rozhlasovými redaktory a moderátory.

Připomeňme si zvukovou upoutávku na Ranní kartáč Marcela Šůchy na rádiu Kiss 98. 

11 komentářů:

 1. Taky po něm pláču a nechápu proč tak náhle zmizel z éteru. Teď Kiss 98 poslouchám jen z nostalgie, ale bohužel v něm není jediná výrazná moderátorská osobnost. Škoda :(

  OdpovědětVymazat
 2. Souhlasím. Poslouchal jsem Kiss 98 až z Brna, vyhovovala mi i hudební skladba - pražské Kiss rádio se s brněnským vůbec nedá srovnat, ale bez M. Šůchy to zabili.

  OdpovědětVymazat
 3. Už to bude rok:-(
  myslím, že s Marcelem Kiss 98 ztratil spoustu posluchačů. Po poslední změně už ho nenajde ani RDS, obnovovat nebudu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Několikrát za ten rok jsem si Rádio Kiss 98 pustil. Po odchodu Marcela, Martina Hájka, Pepy Libického a Davida Krédla se z toho stalo úplně tuctové hudební rádio. Zajímavé, jaké množství moderátorů je tam teď, ale žádný z nich nemá osobitou "tvář" (hlas, výraz) Jako měl Marcel Šůcha. Na Kiss 98 zůstal sice po celý rok Diskopříběh Michala Davida a Martina Hájka, ale to je přeci jen trochu něco jiného. Marcel asi našel uplatnění v jiném oboru. Předpokládám, že jako televizní dramaturg. Jenže tam se nemůže uplatnit jeho typický bezprostřední humor a projev. Škoda.

   Vymazat
 4. Naprosto souhlasím. Už rok teskním. Z nostalgie poslouchám ráno Kiss a nikdy mi není do smíchu, jen trapnost, průměrnost, podbízivost, šeď ..... Dnes jsem definitivně přeladila.

  OdpovědětVymazat
 5. Souhlas, také marně přepínám a hledám na všech možných frekvencích, kde bych ho mohla slyšet. Na rozdíl od rádií typu Evropa 2 Marcel oplýval suchým inteligentním humorem. Jeho vysílání mi každé ráno zpestřovalo hodinovou jízdu v autě. Musím kriticky podotknout, že jsem smíchy několikrát málem nabourala a jeho glosy typu, že Pražané se mají připravit na cvičné hasičské stavění povodňových stěn, které bude slavnostně zahájeno odstřelem Vltavské kaskády se v naší rodině staly nesmrtelnými. Škoda ho!!!

  OdpovědětVymazat
 6. Někdy jsem až nechápal, jak to Marcelovi může procházet ... jeho hlášky, balancující mnohdy na hraně, jsem ale vždy hltal. Snad se má dobře. Za ty roky, kdy mě každé ráno kartáčoval, mu patří dík a obdiv.

  OdpovědětVymazat
 7. Tak nyní se nám k tomu přidává konec Pokondrů na Frekvenci 1... Moderátoři, kteří umí improvizovat v živém vysílání a nebojí se kontroverzních témat se stávají pro naše rádia nepohodlní, bez ohledu na potenciální ztrátu posluchačů... Smutné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. U soukromých rádií je to tak, že když se chtějí zaměřovat na velmi mladé posluchače, nemohou tam nechat věkem staré moderátory. Třeba Pokondři přejdou na Rádio Kiss, tak jako tam přešel Ruda z Ostravy. Píšu Rádio Kiss, protože Rádio Kiss 98 bylo vlastně už před časem zrušeno spojením většiny regionálních Kissů.

   Vymazat
 8. Ten chlap mě chybí stále, kde je mu jen konec ...

  OdpovědětVymazat
 9. Nechápu jen,jak je možné,ničit vše nejlepší a pro posluchače přitažlivé co rádio Kiss kdy mělo.Takových moderátorů jako byl Marcel Šůcha a je Martin Hájek,je málo. PROČ????.....

  OdpovědětVymazat