30. 4. 2010

Valná hromada SN ČR 2010 - kdo z koho

30.04.2010 11:01 - 09. Klub volných novinářů -trvalý odkaz

Valná hromada SN ČR 2010 - kdo z koho

   11. června 2010 bude opět Valná hromada Syndikátu novinářů České republiky. Je to organizace, která má neurčitý počet členů  - něco mezi dvěma a čtyřmi tisíci. Nikdo to neví. Na současném webu SN ČR se nic nedočtete
    Syndikát novinářů je opovrhován novináři renomovaných médií jako je Český rozhlas a Česká televize, přestože v jeho čele stojí už dvě sezóny dva lidé, kteří dlouhou dobu působili v Českém rozhlase – Jan Punčochář (nyní TV Prima) a Radko Kubičko (stále Český rozhlas 6).  O ostatních, kdo stojí v čele SN ČR se nezmiňuji, protože na zoufalý stav celého syndikátu mají jen minimální vliv. Ale přece jen jejich seznam můžete najít na stránkách syndikátu – viz http://syndikat-novinaru.cz/1/3/23/syndikat/ridici-vybor
    Loni zemřel dlouholetý předseda Syndikátu novinářů Miroslav Jelínek. O jeho pohřbu jsem psal v článku O mrtvých jen dobře, kde najdete odkazy i mých jiných článků týkajících se Syndikátu novinářů.
    Koncem března mi přišlo do schránky nové číslo Mediažurnálu – jakéhosi věstníku Syndikátu novinářů, kde bylo i oznámení o konání valné hromady Syndikátu. Bude se na ní volit nový předseda i celý řídící výbor.  A zde je největší problém, proč se do vedení syndikátu nemohou dostat jiní lidé. Ve stanovách Syndikátu je uvedeno, že valnou hromadu tvoří delegáti, kteří jsou vybíráni klíčem jeden delegát na patnáct členů Syndikátu. Sehnat podpisy svých kolegů na kandidátní listinu je při časovém vytížení významných novinářů velmi obtížné. Významní novináři, kteří většinou koukají na Syndikát skrz prsty, nechtějí nic pro svou profesní organizaci nic udělat, tj. nechtějí se systematicky zabývat jejím směřováním a rozvojem. Zdá se, jakoby Syndikát novinářů nebyl k ničemu. Jen ti zasvěcení vědí, že se zde stále hraje o velký majetek v hodnotě mnoha desítek milionů korun.  Přesto má Syndikát novinářů poměrně hodně členů – legitimace Syndikátu novinářů i mezinárodní průkaz se hodí řadě novinářů jak z malých regionálních redakcí, tak i tzv. volným novinářům. 
    Sám jsem se snažil pomoci při obnovení Klubu volných novinářů před čtyřmi lety.
   Tuto obnovu inicioval místopředseda Syndikátu novinářů Radko Kubičko, aby klubu následně systematicky házel klacky pod nohy. V době práce v Klubu volných novinářů jsem se dostal mezi skupiny lidí, kteří uvnitř Syndikátu bojují o moc. Ve víře, že pomohu dobré věci, zúčastnil jsem se loni v únoru i založení Odborového svazu novinářů.   Založení OSN inicioval Petr Masopust, který je ředitelem organizace vlastnící dům, ve kterém sídlí Syndikát novinářů v Praze na Senovážném náměstí. Nechal jsem se přemluvit malou skupinkou lidí a stal jsem se předsedou. Avšak odmítl jsem nechat sebou manipulovat a tak vlastně Odborový svaz novinářů ani nevyvíjí žádnou činnost. Ostatní členové zakládající skupiny totiž nechtějí být vidět.
    Nemám sílu dále cokoli prosazovat nejen v Klubu volných novinářů a ani v Syndikátu novinářů České republiky. Snažil jsem se několik let Syndikátu i Klubu volných novinářů pomoci, ale nebylo to k ničemu. Mám zdravotní potíže a nervovým vypětím okolo práce v Syndikátu, neoficiální a vlastně i vedením Syndikátu nechtěnou, se moje zdravotní potíže zhoršily.
    Pozvánka na valnou hromadu Syndikátu novinářů v posledním čísle Mediažurnálu mi však připadala výsměšná. Jako by ti, co ji psali, sdělovali členům: Milí členové, můžete dělat, co chcete, na nás zkrátka nemáte.
    Vedení Syndikátu ví, že většina členů je tak pasivních, že vlastně ani nedá nikomu svůj hlas, aby ho vyslala jako delegáta na Valnou hromadu. A tak pozvánka na valnou hromadu končí ironicky slovy, že když nezkusíme přesvědčit 15 členů Syndikátu, aby nás vyslali jako delegáta na valnou hromadu, můžeme jen příští tři roky nadávat, že věci nejsou takové, jaké bychom si představovali. Tak ještě jednou přímo z pozvánky na valnou hromadu Syndikátu novinářů:
 
  A teď ještě jednou celou pozvánku na valnou hromadu Syndikátu novinářů, která se koná 11. června 2010 a kterou její svolavatelé dosud nebyli schopni umístit na webu Syndikátu:

   Závěrem bych chtěl říci, že nabízím svůj podpis na kandidátní listinu kteréhokoli pražského novináře, který předem deklaruje, že na valné hromadě otevřeně vystoupí proti špatné práci dosavadních místopředsedů Radka Kubička a Jana Punčocháře a svým hlasováním se zasadí o to, aby tito dva pánové a ani jejich přívrženci nebyli členy nového řídícího výboru a aby se nový řídící výbor zabýval jejich zodpovědností při morálním rozkladu Syndikátu a špatné informovanosti členů o jeho práci v uplynulých dvou obdobích. Podmínkou mého hlasu na kandidátní listinu je osobní rozhovor, např. v kantýně budovy Syndikátu nebo přilehlé kavárně. Zájemci o můj hlas a osobní schůzku můžete psát na e-mail tomuv.denik(zavináč)seznam.cz.
Tomáš Němec,  člen Syndikátu novinářů ČR a člen Klubu volných novinářů
Komentáře
Článek je bez komentářů

Žádné komentáře:

Okomentovat