15. 12. 2010

Káva o čtvrté 15. 12. 2010: s Jaromírem Ostrým o programových změnách na stanici Praha

15.12.2010 18:24 - 08. Volba ředitele Českého rozhlasu -trvalý odkaz

Káva o čtvrté 15. 12. 2010: s Jaromírem Ostrým o programových změnách na stanici Praha


   Tentokrát se vysílal pořad z rozhlasu živě za přítomnosti posluchačů. Ačkoli jsem se tam chystal osobně, nakonec jsem nešel. Sněhová vánice a neschůdnost chodníků to není nic pro člověka, který má ortopedické boty a hůl.
   Pořad jsem poslouchal z rádia. Základní dotaz, který bych měl, což jest ponechání názvu stanice Praha, byl zodpovězen dostatečně. Ačkoli to pan Ostrý nepřiznal jednoznačně, Praha bude přejmenována, a to vzhledem k tomu, že na Moravě ji posluchači podle názvu považují za stanici regionální. To bych i docela pochopil. Avšak (podle mne) nejkvalitnější stanice Českého rozhlasu Vltava má ještě nižší poslech. Podle mne to však souvisí s kvalitním pokrytím republiky signálem. Nejkvalitnější pokrytí má Radiožurnál, a přesto tam se jako první vyskytla nespokojenost posluchačů s programovými změnami při příchodu Barbory Tachecí. Tím rozhodně nechci srovnávat pana Ostrého s paní Tachecí, protože by to bylo jako srovnání kvalitního koňaku s tzv. výčepní lihovinou.
   Co se týká názvu stanice, pochopil bych i změnu, avšak vysvětlení, které uvedl pan Ostrý k názvu „dvojka“ mi připadalo až velmi trapné. Pan Ostrý řekl něco v tom smyslu, že označení „dvojka“ je pro něj symbolem lidské blízkosti. Pro mě zní toto označení velmi pohrdlivě v době, kdy všechny ostatní (celostátní i regionální, vyjma ČRo 6) stanice nemají lidový (slangové) číselný název.
   Mohu souhlasit i s připomínkou brněnské posluchačky, že obsah této stanice je příliš pražský. Kdyby se příliš pražské informace přenesly na stanici, která se dnes jmenuje Regina a do celostátní stanice se dostalo více regionálních informaci z celé republiky, jistě by to nebylo na škodu. Jenže to by chtělo změnit celkovou koncepci vysílání Českého rozhlasu, nejen Prahy.  Pan Ostrý by chtěl opět udělat změnu jen na jedné stanici, která by měla vysílat všechno pro všechny. Myslím, že to se nemůže setkat s úspěchem a nemůže vést ke zvýšení poslechovosti stanice za současného zachování kvality.
    Co se týče programových změn, těžko to dnes posoudit. Uvidíme, jak budou tyto změny sestaveny do celodenního vysílání a hlavně jak kvalitně budou realizovány.   Nenaučí-li se moderátoři lépe česky a budou-li v plynulosti projevu zadrhávat nebo drmolit jako je tomu dnes, budou všechny programové změny zbytečné.  
    Jednu změnu však vítám zcela zásadně. Pan Ostrý řekl, že bude zrušeno tzv. téma dne. Od té doby, co bylo téma dne zavedeno, začalo jít celé vysílání Prahy ve všední dny do kytiček. Na zbytečnost tématu dne na Praze jsem už před čtyřmi lety poukázal v článku Český rozhlas 2 - Praha nemá o čem vysílat?  .
   Také bych považoval za velmi důležité, aby se sám pan šéfredaktor Jaromír Ostrý s realizací své funkce neztratil osobně z vysílání a aby i nadále připravoval své vlastní pořady (např. Toulky českou minulostí či Stříbrný vítr), tak jako má šéfredaktor Vltavy Lukáš Hurník své pořady (např. Da capo a Sluchátko).   Ukazuje se, že je dobré, když šéfredaktor vytváří pořad v oboru, ve kterém to umí a je tak příkladem svým redaktorům.   Mnozí redaktoři a tzv. moderátoři (i hlasatelé zpráv ) na Praze za šéfování pana Jiřího Vejvody a paní Broni Janečkové opravdu zvlčili.
   Panu šéfredaktoru Ostrému také přeji, aby dokázal se svými plány přelézt i tu velkou barikádu, která se jmenuje Rada Českého rozhlasu, která za nic neodpovídá, ale ze zálohy může všechno zkazit. 
Komentáře
[1]17.02.11 17:44:15Václav Burle - www - 
Tak tohle je fakt moc dobrý. Rád bych tě osobně poznal.

Žádné komentáře:

Okomentovat