29. 11. 2005

Elektronické kroniky

29.11.2005 06:17 - 02. Deník -trvalý odkaz

Elektronické kroniky

   Po probuzení po páté hodině jsem se na Radiožurnálu od pana Pokorného dozvěděl, že Poslanecká sněmovna by měla projednávat jakýsi zákon, který by umožňoval psát obecní kroniky v elektronické podobě. Hned k tomu byla anketa starostů menších obcí (300 - 600 lidí), kteří se k tomu vyjádřili dost váhavě, spíše negativně. Říkali, že obecní kronikáři už jsou starší lidé, kteří nejsou s počítači příliš velcí kamarádi. Uznávali, že psaní kroniky v elektronické a nikoli klasické formě by mohlo přitáhnout mladší lidi.

   Také si myslím, že forma kroniky jako obecní knihy by měla zůstat zachována. I když považuji za lhostejné, zda se do ní bude psát rukou nebo se tam budou vlepovat texty napsané na psacím stroji nebo na počítači. Rukou psaný text má však nejvíce co do sebe. Jednak vyžaduje od kronikáře určitou pečlivost a lásku k psaní,  druhak je to další indicie doby. Elektronická kronika předpokládá při psaní určité složité zařízení a zdroj elektřiny (byť naakumulované v bateriích). Klasická kronika se může psát i husím brkem nebo uhlem a to pouze za slunečního světla nebo při svíci či louči.

   V zásadě bych byl však proti tomu, aby budoucí kroniky existovaly jen ve formě jakýchsi elektronických souborů, které se dají číst jenom za pomocí speciálních zařízení, jakými jsou počítače a nejdou přečíst pouhým okem.

Komentáře
[1]29.11.05 12:56:13nadabozkova
Máte správné obavy,ono to tak nakonec stejně dopadne.Ti staří,kteří neumí používat počítače umřou a ti mladí,ti je stejně asi číst nebudou.Neboť hon za penězi,odlidštění,toť je dnes v kurzu a ne nějaké kroniky. Začínáme být opravdu národem,který vůbec nezná svoje dějiny,takže ceterum senseo...,že jednou možná jako národ úplně zanikneme a ztratíme se v tom moři evropštiny.Národ,který nezná svoje dějiny?Je to ještě vůbec národ?
[2]29.11.05 15:52:37Petacchi - www - 
Já bych se nebránil tomu, že by se kronika psala na počítači. Ale musela by se vždy po nějaké době vytisknout a třeba i vyvázat. Pokud by byla elektronická verze kronik, měla by být i ta tištěná. A to, že nebude psaná ručně? To přeci nevadí, i to přeci patří k době, o jaké je kronika psána
[3]29.11.05 19:54:16Point*
http://point.castpost.com/174464.html Adventne... ;)
[4]29.11.05 20:03:41mluvka Tomáš
Hezký, Pointe - škoda, žeš to nedal do L-P-mT vzkazníku. Ale děkuju. Armstronga rád. :-))
[5]03.12.05 01:57:39Jaroslav Pivoňka - 
Kniha je imho nejdokonalejsi univerzalni atribut lidske kultury. Vejde se do ruky, na stul, vypovida o nas vic (rozmery, material) nez vsechny platinove desticky na extrasolarnich sondach. Kdyz nam bylo pred pubertou, meli jsme pamatnik...
[6]03.12.05 12:37:06mluvka Tomáš
pro pana Pivoňku - Já si to také myslím. Proto jsem napsal tento článek. Ale možná, že ho mladší generace, která používá hojně počítač, nepochopí. Já jsem se narodil ještě do doby, kdy bylo psaní dopisů rukou považováno za zdvořilost a psaní osobních dopisů na psacím stroji za nezdvořilost. Dnes píšu i já osobní dopisy na počítači. Má to dva důvody - jednak na psaní na počítači vzhledem k oční vadě lépe vidím, jednak mi zůstane zachováno, co jsem napsal. Mizí, bohužel, originalita zápisu. A tak je to i s kronikami. Ale je mi jasné, že lidé, kteří nepíšou rukou, ale od útlého dětství používají počítač, se na to dívají jinak. Na druhé straně si myslím, že větší část české populace stále počítač běžně nepouižívá a s charakteru jejich života vyplývá, že ani používat nebudou.

Žádné komentáře:

Okomentovat