30. 3. 2006

Co s blázny mezi námi? - 2.část

30.03.2006 15:46 - 05. Zdravotně postižení lidé -trvalý odkaz

Co s blázny mezi námi? - 2.část

(moje zážitky z odborného semináře)

   Vystoupil proti němu i europoslanec MUDr. Cabrnoch. MUDr. Cabrnoch řekl, že MUDr. David měl poměrně dlouhou dobu k tomu, aby situaci změnil, když byl ministrem zdravotnictví.  Mám však dojem, že ještě před nástupem MUDr. Davida do funkce ministra zdravotnictví byl MUDr. Cabrnoch náměstkem ministra zdravotnictví za vlády ODS. Čili i tady jsem to pochopil jako osobní nevraživost.


   Pochopil jsem, že pacient v tomto dohadování nehraje žádnou roli.  Za mnou seděly dvě matky dětí s psychiatrickou diagnózou a také ony občas projevily svou nespokojenost.  V úvodních přednáškách byla řeč také o destigmatizaci psychiatrických onemocnění a možnosti zařazení těchto lidí do běžného života.  Vystoupil jsem proto s upozorněním na zneužívání tohoto tématu v projektu Změna, o kterém jsem psal na těchto svých stránkách v článku „Oprava lidské duše“. Předal jsem účastníkům semináře i krátkou písemnou prezentaci odkazem na tyto stránky i stránky projektu Změna. Profesor Raboch a dr. Pěč byli překvapeni, že oni patří mezi odborné spolupracovníky tohoto projektu. Zdálo se mi, že o projektu Změna slyší poprvé, ale místo údivu nebo rozhořčení pozoroval jsem na nich spíš pobavení. Na semináři jsem rozdal třicet odkazů na svůj článek. Nedomnívám se však, že by si někdo z účastníků semináře, potažmo oba odborní spolupracovníci projektu změna vyhledali můj článek nebo se zamysleli nad nefunkčností internetových stránek projektu Změna.

  Po skončení semináře ke mně přišel MUDr. David a pochválil mě za to, že jsem uvedl konkrétní případ, jak neúčelně jsou vynakládány peníze. Ani jsem nevěděl, zda mám mít z jeho reakce radost, protože MUDr. David vystupoval na semináři v roli „toho špatného“.

   Závěrem semináře jsem si uvědomil svou odpověď na otázku z diskuse. „Proč se psychiatrů bojíme“.  Pro psychiatry je hlavní jejich obor, pacienta berou jako doplněk, kterého k práci potřebují, ale na kterého koukají skrz prsty. Ze semináře pro mne vyplynula i propastná mezera mezi psychiatrií a psychologií.  Běžný občan rozdíl mezi psychiatrem a psychologem téměř nevnímá nebo nechápe, ale psychiatr o svém kolegovi psychologovi asi vůbec nepřemýšlí. Pokud o něm přemýšlí, tak asi jako o pomocném personálu.

   Před ukončením semináře vstal jeden člověk, představil se jako psychiatrický pacient a zeptal se přítomných přednášejících, jak se staví k diskuzi s neodborníky o psychiatrické péči. MUDr. David odpověděl,  že paní Rowlingovou, autorku Harryho Pottera nepovažuje za vhodnou partnerku k diskuzi o podmínkách v českých psychiatrických léčebnách.

   Celý seminář uháněla jakási mladá rozhlasová redaktorka dr. Pěče k tomu, aby přišel do jakéhosi diskusního pořadu. Musím s potěšením konstatovat, že dr. Pěč v té chvíli odolal mediálnímu zviditelnění a vysvětlil paní redaktorce, že by pro něj bylo složité přeobjednávat pacienty. Redaktorka se smířila s tím, že rozhovor bude muset předtočit telefonicky.

   Ze semináře jsem neměl moc dobrý pocit. Jsem si vědom, jak velký počet lidí by potřeboval psychiatrickou nebo psychologickou pomoc. Ale protože nenacházejí vstřícnost u psychiatrů a psychologů, smaží se raději ve svých problémech na pokraji zhroucení.  Seminář „Co s blázny mezi námi?“ s předními českými psychiatry tuto mou domněnku jen potvrdil.

Dodatek 4.4.2006:
   Ke konci každého semináře bývá k dispozici nové číslo měsíčníku "Občan v síti" v tištěné podobě. Měsíčník se týká tématu semináře, jsou v něm vyjádření přednášejících i řady jiných lidí k danému tématu. Přednášející písemně zpracují téma, které pak zpravidla na přednášce šířeji rozvedou. Měsíčník "Občan v síti" má svou hlavní podobu elektronickou a číslo 2006/3, zabývající se tématem psychiatrie, je možno stáhnout na stránce sdružení Občan - klikni ZDE.
Komentáře
[1]01.04.06 03:37:17Point*
Hm,aspon jsi videl vice blaznu pohromade...

Žádné komentáře:

Okomentovat